Rodzaje więźby dachowej
Rodzaje więźby dachowej

W domach jednorodzinnych stosuje się zazwyczaj trzy rodzaje więźby dachowej: krokwiowo – belkowa, jętkowa oraz płatwiowo – kleszczowa. O użyciu danego rodzaju więźby decyduje projektant. Przeglądając dostępne w sprzedaży projekty domów warto poznać także mocne i słabe strony zastosowanych w nich rozwiązań konstrukcyjnych.

Najczęściej stosowanym, a zarazem najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem jest więźba płatwiowo-kleszczowa. Jej zaletom jest przede wszystkim wszechstronność – nadaje się do dachów jedno- i dwuspadowych, płaskich oraz stromych. Schemat jej budowy umożliwia zastosowanie w budynkach dużych, o rozpiętości dachu w świetle ścian nawet do 16m, optymalna szerokość wynosi około 12m. Ze względu na obecność dodatkowych zabezpieczeń i usztywnień jest to rozwiązanie stosunkowo drogie.

W domach o dużej rozpiętości dachu istnieje możliwość zastosowania również więźby jętkowej. Optymalna szerokość to 6 – 9m, rozpiętość maksymalna dochodzi do 12m. Rozwiązanie to stosowane jest często w projektach domów z użytkowych poddaszem, w celu nadania pomieszczeniom na poddaszu odpowiedniego kształtu.

Ostatni rodzaj to więźba krokwiowo-belkowa. Jest to najprostsze i najtańsze rozwiązanie. Ma jednak swoje ograniczenia – rozpiętość dachu nie może przekraczać 7m (optymalna to około 6m), a jego kąt nachylenia – 45 stopni. Z tego względu więźbę krokwiowo-belkową stosuje się przede wszystkim podczas budowy małych, letniskowych domków.

 
Blog kategorie
Blog wpisy
Najnowszy wpis na blogu
Jak wybrać odpowiedni projekt domu dla rodziny z dzieckiem?

Decyzja o budowie domu bardzo często idzie w parze z powiększeniem się rodziny. Wraz z pojawieniem się nowego jej członka zaczynamy potrzebować więcej miejsca na pokój dla dziecka oraz przybywających w zaskakującym tempie zabawek i sprzętów.

Dotychczasowe małe mieszkanie lub kawalerka przestają być wygodne i w pełni spełniać swoje funkcje. Zaczynamy więc rozglądać się za działką oraz projektem domu jednorodzinnego. Aby wybrać właściwy musimy wziąć pod uwagę nie tylko uwarunkowania działki ale przede wszystkim nasze oczekiwania i styl życia. Warto przejrzeć rozmaite fora internetowe i zapoznać się z opiniami osób, które były już w podobnej sytuacji, a teraz mieszkają w nowo wybudowanym domu. Wiele biur projektowych umożliwia prowadzenie blogów podczas budowy – prezentuje zdjęcia i zapiski osób, które zdecydowały się na budowę podobającego się nam projektu.

Blog chmura tagów
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl